ההישג המשולב

תוצאת תמונה עבור ג'ורג' מיקן

את הטור להלן פרסמתי בבלוג בשנה שעברה, אבל לקראת הטור השני בסדרה שאפרסם בהמשך השבוע, אני נותן אור לטור הראשון גם בפוסט-אפ.

***

אחד ההישגים המרשימים בהם שחקן יכול להחזיק הוא מספר הנקודות המצטבר הגבוה ביותר עבור שחקן פעיל.

הישג מרשים נוסף בו שחקן יכול להחזיק הוא ממוצע הנקודות למשחק הגבוה ביותר עבור שחקן פעיל.

ומה לגבי ההישג המשולב? האם ייתכן מצב בו ממש באותה העת אותו השחקן יהיה השחקן הפעיל עם ממוצע הנקודות הגבוה ביותר וכן השחקן הפעיל עם מספר הנקודות המצטבר הגבוה ביותר?

אם נתעלם לרגע מפתיחת העונה הראשונה של הליגה (שהרי השחקן שקלע הכי הרבה נקודות במשחק הראשון החזיק בהישג), אזי שהשחקן הראשון להחזיק בהישג המשולב הוא ג'ו פולקס, אשר סיים את העונה הראשונה 1946/1947 עם ממוצע של 23.15 נקודות וסך נקודות מצטבר בקריירה של 1,389 נקודות. שניהם היו הגבוהים ביותר מבין כל השחקנים הפעילים.

פולקס המשיך להחזיק בשיא עד שג'ורג' מיקן, כבר בעונת הרוקי שלו, 1948/1949 קלע ממוצע של 28.3 נקודות למשחק. למיקן נדרשו עוד מספר עונות, עד שבעונת 1952/1953 עבר את פולקס גם במספר הנקודות המצטבר והיה לשני שמחזיק בהישג המשולב.

מיקן פרש בסיום עונת 1953/1954 וכשחזר לליגת בעונת 1955/1956 עדיין החזיק בהישג המשולב, עד שפרש סופית בסיום אותה העונה.

הבא להחזיק בהישג המשולב, באופן כלל לא מפתיע, הוא וילט צ'מברליין. צ'מברליין, שנכנס לליגה בעונת 1959/1960, כבש כבר מהמשחק הראשון את ראש טבלת ממוצע הנקודות עבר שחקן פעיל (ובכלל). צ'מברליין המשיך לצבור נקודות בקצב מסחרר, עד שבעונת 1965/1966 חלף על פני בוב פטיט, שבלאו הכי פרש בקיץ, ותפס את המקום הראשון גם בכמות הנקודות המצטברת עבור שחקן פעיל. צ'מברליין החזיק בהישג המשולב עד עונת 1971/1972.

מי שהדיח אותו במהלך אותה העונה והוא הבא בתור להחזיק בהישג המשולב, גם הוא באופן די צפוי, הוא כרים עבדול ג'אבר. גם ג'אבר, שכבש את ראש פסגת ממוצע הנקודות עבור שחקן פעיל כבר בעונת 1971/1972, כבש בעונת 1978/1979 את ראש טבלת כמות הנקודות המצטברת עבור שחקן פעיל, אחרי פרישתו של ג'ון הבליצ'ק, שהחזיק בה עד לעונה העת. ג'אבר החזיק בהישג המשולב עד לעונת 1981/1982, אז חלף על פניו ג'ורג' גרווין בממוצע הנקודות הגבוה ביותר לשחקן פעיל.

השחקן הבא להחזיק בהישג הכפול, הוא, איך לא, מייקל ג'ורדן. ג'ורדן, שחזר מפרישה רק זמן קצר קודם לכן, נהנה מפרישתו של מוזס מלון והפך, בשל כך, לשחקן הפעיל עם מספר הנקודות המצטבר הרב ביותר וממוצע הנקודות הגבוה ביותר, עד לפרישתו השניה בסיום עונת 1997/1998.

עד לימים אלה ממש, משך למעלה מ-20 שנים, אלמן ארה"ב היה ההישג המשולב, עת חלף לברון ג'יימס על פני דירק נוביצקי בראש טבלת השחקנים הפעילים עם מספר הנקודות המצטבר הגבוה ביותר, כשבו בזמן הוא גם השחקן הפעיל עם ממוצע הנקודות למשחק הגבוה ביותר.

כמה זמן צפוי ג'יימס להחזיק בהישג? ובכן, זה תלוי. לברון צפוי להתבסס בראש טבלת הנקודות המצטברות עבור שחקן פעיל, ככל הנראה, עד ליום פרישתו. ומה לגבי ממוצע הנקודות למשחק? השחקן היחיד שמאיים על ג'יימס בראשות הטבלה, הינו קווין דוראנט. סביר להניח שבשלב כלשהו דוראנט יעבור את ג'יימס. למעשה, הוא כבר חלף על פניו בעבר, אך ג'יימס החזיר לעצמו את הבכורה. בינתיים הם צוברים כמות די דומה של נקודות למשחק. הווה אומר שההישג יכול להחזיק מספר חודשים, שנה או אפילו שנתיים. מעבר לזה כבר קשה להאמין שכן ג'יימס מבוגר מדוראנט בכמעט 4 שנים, ולכן מרבית הסיכויים שהירידה בממוצע הנקודות למשחק תגיע קודם אצלו.

ומה לגבי ההמשך? אלא אם כן יגיע לליגה רוקי שיקלע כמות גבוהה מאד של נקודות למן העונה הראשונה, נראה שבשלב כלשהו קווין דוראנט גם כן יחזיק בשיא. זאת כמובן בתנאי שהירידה ביכולת של ג'יימס לצבור נקודות תגיע לפני זו של דוראנט וכן שג'יימס יפרוש לפני דוראנט.

לסיכום, ההישג המשולב הינו הישג מרשים ביותר, ואם נסנן את השנים הראשונות, אזי שלא לחינם החזיקו בו חמישה שחקנים שהם מגדולי כל הזמנים ושמם יהא חרוט לעד באותיות של קידוש לבנה: ג'ורג' מיקן, וילט צ'מברליין, כרים עבדול ג'אבר, מייקל ג'ורדן ולברון ג'יימס.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב reddit
שיתוף ב whatsapp

6 תגובות

 1. תודה מתן, קראתי את הכתבה בגלגול הקודם(לא חשוב באיזה אתר…) עדיין מצוין!

 2. נתון סטטיסטי מעניין
  אהבתי
  מקווה שקובי לא נעלב שהוא נפקד מהרשימה (קובי ברייאנט כמובן, לא פרץ)
  🙂
  הוא היה קרוב ?

 3. מעניין מאוד. זה מדד שבהחלט מפריד את המוץ מהתבן.
  אפשר ליישם אותו לכל פרק זמן שרירותי, כמו שניב כתב נניח ל-8 שנים האחרונות. מי קלע הכי הרבה במצטבר ובממוצע.
  כמובן שזה מדד התקפי "סקוררי" באופיו. מעניין שדווקא סקורר מובהק כמו קובי, המדד דילג אליו הישר אל לברון.

  1. תודה.
   אפשר כמובן ליישם אותו לאיזה פרק זמן שרוצים, אבל זה לא אותו הדבר כלל ועיקר.
   במקרה של אותם שחקנים שעמדו בהישג, הם גם רודפים אחרי שחקנים ותיקים יותר מבחינת הצבירה וגם מזנבים בהם מבחינת הממוצע שחקנים צעירים יותר. לפיכך, זה הרבה יותר מרשים מאשר לקחת תקופה ספציפית אשר כולם נמדדים מתחילה ועד סופה. במבחן שלי הם מתמודדים מול מי החל לפניהם ומי שהחל אחריהם בפרמטרים של קריירה.

 4. מעניין מתן. אני אוהב את הקןנספט של ההישג המשולב כי הוא מצביע גם על עמידות וכמות משחקים ולא רק פר משחק.
  לצערנו עכשיו קשה להאמין שדוראנט יעבור את לברון בהישג המשולב.
  אגב ג'יימס הארדן בכל התקופה שלו ביוסטון (8 שנים שזה מספיק זמן) מחזיק בהישג המשולב הזה ברמה אחת מעל כולם.
  הוא שיחק 545 משחקים עם 29 נק' בממוצע ועומד על 15,832 נק' בטווח הזה.
  קווין דוראנט למשל, באותו פרק זמן שיחק 469 משחקים בהם קלע 12,962 נק' (27.6 נק למשחק).
  לברון ג'יימס בתקופה זו שיחק 509 משחקים בהם קלע 26.5 נק למשחק (13,498 נק' למשחק).
  אם הארדן לא היה עולה מהספסל ב3 שנים באוקלהומה אין ספק שהוא היה מתחרה חזק על התואר המשולב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הזדמנות להכיר

תגובות אחרונות

צור קשר

טוויטר

פייסבוק

הצטרפו לקבוצת הטלגרם