5X5 -דיון מחומש על הנעשה בליגה

בשנה שעברה המדור 4 על 4 והשנה צוות פוסט-טפ התרחב ל 5 על 5 ! נארח אושיות כדורסל מרחבי המרשתת. -והשבוע נארח את דרור האס הקלף הכי גבוה בחפיסה מהכדור הכתום, את יאיר זעפרני שנותן אחד ביום בקצב של אחד ביום, את סער "מר סושיאל מדיה" ברעם, את אלון ארד הלא הוא אוהד כורסא ואנכי MBK הידוע גם בכינוי – בטטת כורסא.

השבוע 5 השאלות/נושאים הם –

 • במשפט אחד על הדרבי של אל איי
 • ג'ורדן על קארי – לא ראוי להיכל התהילה !
 • האם קר ישבית את קליי למשך כל העונה? והאם זה לא דגל לבן מוקדם?
 • בהנחה שכולם בריאים – דרג את 3 הצמדים שהיית מתחיל איתם קבוצה בליגה.
 • כספי ביורוליג – בינגו או בנג'י

במשפט אחד על הדרבי של אל איי

אלון ארד – רגע, רגע, רגע, אתם רוצים להגיד לי שללייקרס חסר עומק מסביב ללברון ודייויס ושזה בעייתי הגנתית לשלב לצד דייויס גבוה נוסף כמו הווארד או מקגי? תיכף תגידו לי שקולדוול-פופ שחקן יורוקאפ, שדאדלי כבד ושקווין קוק הוא חור הגנתי. מי יכל לנחש שככה הם ייראו? הא כן, כל צופה NBA עם שתי עיניים ומקלדת בחודשים האחרונים! ההפתעה היחידה הייתה שאחרי שניסה בכוח להזין את אנתוני דייויס במשך כל המשחק, לברון לא הצליח לעשות נקודות באותה הקלות בה הוא היה רגיל לעשות אותן.

סער ברעם – הלייקרס נראים רכים ונרפים. מזל שלהם שיש להם את דני גרין, שכבר כמה שנים מסתובב במנגנונים מנצחים. אולי הוא יעלה את רמת האינטנסיביות שלהם כיחידה מגובשת. לגבי הקליפרס, חיות רעות. וזה עוד בלי פול ג'ורג'.

יאיר – – לברון ודיוויס באותה קבוצה זה רעיון נחמד אבל זה לא מספיק כשממול עומדת קבוצה של ממש והקליפרס, חברים, הם חתיכת קבוצה (רק חכו שפול ג'ורג' יחזור).

מידן – משחק קדם עונה טיפוסי, אדם סילבר צריך להודות לאל שקוואי לא בחר בלייקרס, 30 נקודות קלילות ב 32 דקות בדרבי, זה היה אוטם את הליגה לכמה שנים טובות

דרור – כימיה. או מחסור בכימיה. רבות דובר על בעיות הכימיה של הלייקרס לעומת המכונה המשומנת של הקליפרס אליה נכנס קוואי כאילו היה שם כל הזמן. משחק ראשון לא אומר כלום ואצל הלייקרס ילמדו לעבוד יחד, ורק שאלה: מתי לברון ודייוויס יפסיקו לתת את הבמה אחד לשני וישחקו פיקנרול אחד עם השני?
בקליפרס פול ג'ורג' יחזור, וגם בלעדיו נראים טוב. ואחרי שראיתי גם את המשחק נגד הווריירס אפשר בהחלט להגיד: המלך מת, יחי המלך החדש.

קוואי לא מחייך הרבה אבל נראה שהוא אוהב לצחוק אחרון

ג'ורדן על קארי – לא ראוי להיכל התהילה

יאיר –  מה קרה מייקל, ההורנטס לא מספיק טובים (או בכלל טובים) בשביל שידברו עליהם אז אתה צריך לנפק הצהרות מטופשות בשביל להישאר רלבנטי?! ספין קלאסי בשביל לנפק כותרות שאין לו שום אחיזה במציאות. אבל האמת אחרי שנים כמנהל ובעלים בוושינגטון ובשארלוט אפשר כבר היה לדעת לפני האמירה הזו שג'ורדן אולי יודע לשחק כדורסל אבל לא מבין כלום ביכולת שלו להסתכל על המשחק מבחוץ…

מידן – ג'ורדן לא מכבד את כל מה שהגיע אחריו, אם דינו ראדג'ה שייך להיכל התהילה … אז קארי צריך להיות השומר מסך של ההיכל. ג'ורדן התכווון שקארי לא ברמה שלו של מג'יק או של לארי. האמת שהעונה יש לקארי את היכולת להוכיח שהוא שם, למרות שלפי המשחק הראשון מייקל צודק. מצד שני מי שמסיק מסקנות מרחיקות לכת באוקטובר נופל על האף ביוני.

דרור – מי שראה\הקשיב למה שהיה קודם שמע שג'ורדן נשאל על חמישיית כל הזמנים שלו בה נמצאים מג'יק, הוא, פיפן וורת'י ואולאג'וואן, וחשוב לציין שהשאלה הייתה האם הוא מעדכן את החמישיה בהקשר של לברון קובי או קרי. ושימו לב שזה כולל רק שחקנים ששיחקו איתו\נגדו. כששומעים את הכל מבינים שהוא די התכוון שקרי עדיין לא פרש. לדעתי קצת ניפחו את התשובה שלו למשהו שהיא לא. גם אם לא מאמינים להסבר של מג'יק שהוא רצה להימנע מקנס על טאמפרינג. אבל לג'ורדן שהתראיין כדי לקדם את מותג הטקילה החדש שלו זה בטח לא מפריע שניפחו. (ואולי אף מכוון?)

ג'ורדן – הובן לא כהלכה ? או קנאי חסר תקנה ?

אלון – למרות הבחירה בקוואמי בראון ולמרות השנים האחרונות בשארלוט שמשמשות כראיות נגדו, אני פשוט מסרב להאמין שאלוהים עד כדי כך לא מבין בכדורסל אז ברשותכם אני אאמץ את הטענה של מג'יק שברור שג'ורדן חושב שסטף ראוי להיכל התהילה, הוא פשוט לא רצה להסתכן בקנס על טמפרינג. (הכנס כאן בדיחה גנרית על זה שאם יש מישהו שמבין בטמפרינג זה מג'יק).

סער – עוד שחקן עבר שמדבר שטויות על שחקני הווה? אז נכון, זה ג'ורדן. נכון, הוא היה השחקן הכי טוב בכל הזמנים. אבל כמנהל… אוי הברוך… השחקן הכי טוב שלך זה טרי רוז'ייר. אנא תתמקד בזה במקום לטנף, בלי סיבה, על סטפן קרי – שיש סביבו קונצנזוס כהקלע הכי טוב בכל הזמנים.

אגב, בתגובה על בדברים קארי אמר שהוא אוהב את MJ. סטף הוא קלאסה

האם קר ישבית את קליי למשך כל העונה? והאם זה לא דגל לבן מוקדם?

סער – זה דגל לבן ממש מוקדם. סופר-מוקדם. את האמת שאני יכול להבין אותו. הקבוצה כרגע נראית בעונת מעבר, במיוחד כמו איך שהיא שיחקה נגד הקליפרס. בעמדה 3 ומעלה אין שחקנים ראויים נכון לרגע זה, להוציא את דריימונד גרין. כשקבוצה יותר טוב ממך בצורה כזו שבאמצע הרבע השלישי המשחק הופך לגארבג' ואתה אפילו לא מדגדג את קבוצת הקאמבקים שהיית עד עכשיו… זה מדאיג.

אלון – אני חושב שהוציאו את הציטוט שלו מפרופורציות. בסופו של יום אם הווריורס ירגישו שיש להם סיכוי טוב לאליפות וקליי ירגיש טוב, הוא ישחק. אם הסיכויים שלהם לא יהיו בשמיים או שההחלמה תתקדם בקצב ממוצע והלאה, קליי לא יחזור. זה עד כדי כך פשוט וכל העיסוק בזה חמישה חודשים מראש הוא סתם בשביל למלא פסקאות באינטרנט. כמו זו למשל. העניין ששוכחים בשיח הזה הוא שגם אם הוא יחזור, אנחנו מדברים על מספר דקות מוגבל בערב וביכולת מוגבלת. לכן זו גם שאלה קצת פחות אקוטית ממה שעושים ממנה.

ציטוט שיצא מפרופרציה ?

מידן – קר מגעיל אותי, הוא מבין שהחומר שיש לו ביד לא מי יודע כמה. במקום לתת בראש הוא מנמיך ציפיות. מבחינתו תמיד יש תירוץ טוב לחוסר הצלחה. מאוד יכול להיות שעדיף לגולדן בויז ללכת על בחירת לוטרי + מנוחה לקליי + מנוחה לגרין וקארי ואת עונת 2020-21 לפתוח בסערה.(קר עוד ייקח על זה קרדיט)אגב אני טענתי ואמשיך לטעון שגם בפציעות של קליי וגם בפציעה של דוראנט קר שגה עם ניהול לא נכון של דקות המשחק שלהם. שחקן שלך חזר מפציעה מוקדם מידיי ? תן לו אוויר ושלא ישחק יותר מ 7-8 דקות בלי מנוחה.

דרור – לא. קר גם הסביר את עצמו יום לאחר מכן שזה לא שהוא נתן תשובה סופית, או החלטה לגבי קליי תומפסון, אלא נתן הערכה מאיך שזה נראה לו כרגע. הוא כנראה מנסה להוריד לחץ מקליי וזה בסדר.שמעתי מישהו שאומר שאף אחד לא יצליח למנוע מקליי לחזור העונה, ומנגד רופא שמתמחה בברכיים שאמר שעדיף שקליי יהיה בחוץ שנתיים. ככל הנראה. האמת באמצע וכמו שקר אמר הוא לא נתן תחזית, אלא הערכה. יכולים להירגע, שום דבר לא השתנה.

יאיר – ככל שגולדן סטייט נחלשת ומתרחקת להיות הקבוצה ההיסטורית שהיא הייתה ובטח מתרחקת מלהיות הקבוצה המפתיעה שהיא הייתה בשנתיים הראשונות בקדנציה של קר, המאמן שלה נראה יותר ויותר כאדם שהכישרון הגדול שלו הוא בדיבורים וביכולת שלו לתחזק את שחקניו מנטאלית ופחות כמו מאמן שיודע לשלוף שפנים טקטיים מהכובע. ומכיוון שזה הקטע של סטיב קר אז גם הצהרה על זה שתומפסון לא ישחק היא לדעתי משהו מהסגנון שמנסה לחשוב מה זה יעשה למוח של השחקנים שלו וניסיון להגיד להם – 'היי חברים, אתם לבד, אף אחד לא יעזור לכם, זה רק אתם שם אז תעשו מאמץ…". קשר למציאות? כרגיל בהצהרות כאלה, מוגבל.

שיחזור כמה שיותר מהר !

בהנחה שכולם בריאים – דרג את 3 הצמדים שהיית מתחיל איתם קבוצה בליגה.

מידן –

 • אמביד את סימונס – הם צעירים הם חזקים והם העתיד של הליגה. אפשר לצחוק על סימונס אבל יחד עם אמביד יש פוטנציאל לצמד ברמה של מגי'ק-ארים. לא פחות מזה. זה צמד ל 10-12 שנה קדימה.
 • קוואי את פול ג'ורג' – השחקן הכי טוב בליגה + שחקן עם הייפ שעדין לא מנוצל. אם אני GM קוואי זה האב טיפוס שלי(בהנחה שהוא לא בורח) PG נתן עונה מדהימה ב OKC ואם הוא משחזר את העונה הקודמת זה צמד שמביא אותך לשוקת כאן ועכשיו.
 • במקום ה – 3 דילמה – קיירי את דוראנט נראים כמו 2 שיכולים ושווים המון יחד ולחוד. 2 סקוררים שיודעים בדיוק איך לשים את הבול אין דה באסקט. הייתי שוקל את יוקיץ'-מארי,גובר-מיטשל ואפילו את אייטון-בוקר או טייטום-בראון. בעיקר בגלל הפוטנציאל לעתיד

דרור –

הבנתי שמדובר על טווח קצר לשנתיים הקרובות אז הדילמה היא באמת ה-2 של ל.א

 1. פול ג'ורג' וקוואי. צמד ווינגס\פורוורדים או באיזו שיטה שאתם מסווגים, עושים הכל ובשני צידי המגרש. יהיה קל יותר להשלים אותם אחרי זה.
 2. סטף קרי ודריימונד גרין. הצמד היחיד בליגה שכבר לקח אליפות יחד. כששניהם בריאים מספקים פיקנרול שפשוט אבל קטלני וכמעט בלתי עציר. 
 3. לברון ודייוויס. כן, רק מקום שלישי. תקראו לי הייטר אבל זה לא שיש לי משהו נגדם כמו שיש יותר בעד הזוגת האחרים. גם זוג מצויין שיחסית קל לבנות סביבם כי הם פשוט עושים הכל. חוץ מכמובן פיקנרול אחד עם השני.

אלון –

 • פול ג'ורג' וקוואי – אם הם בריאים אין צמד שיכול לקחת אותם בליגה. קוואי הוא כנראה השחקן הטוב בעולם. פול ג'ורג' במקרה הכי גרוע בתחילת העשירייה השנייה, ושניהם משחקים (בניגוד לאנתוני דייויס, נגיד) בעמדות הכי משפיעות על המשחק כרגע.
 • סטף וקליי –שני קלעים מהטופ פייב בהיסטוריה ועדיין הקו האחורי הטוב בליגה. כל עוד אני צריך לחשוב רק שנתיים-שלוש קדימה ולא מעבר לזה, הם בטופ 3 שלי. גם אם לא ניקח אליפות, הדרך לשם תהיה חוויה אסתטית מהמעלה הראשונה.
 • אמביד וסימונס – כן מתאימים, לא מתאימים, עזבו שטויות. סופרסטאר ואולסטאר בואכה סופרסטאר שמתקרבים לשיא הקריירה שלהם. נתחיל מזה ונבנה מסביב.

יאיר

1) יוקיץ' ומוריי – על יוקיץ' לא צריך להרחיב – הוא הדבר בהתגלמותו, מוריי מוכשר ומשלים אותו בווינריות ובדרייב. בטיפוח נכון ישלוט איתו בליגה בעוד כמה שנים.

2) לילארד ומקולום – תגידו מה שתגידו, עם שניים כאלה, איכותיים, שאפתניים ויוצרים יש מעין, יש בסיס נהדר להתחיל קבוצה שיכולה לעשות דברים גדולים בבנייה נכונה (לא רומז כלום על הנהלת פורטלנד או משהו כזה…)

3) קוואי לנארד ושחקן לבחירתכם – עזבו אתכם מצמדים, אני מסתכל על הקליפרס, רואה שם את קוואי שבקבוצה שלישית ברציפות עושה דברים בכוחות עצמו ואומר לעצמו שקחו עוד שחקן בשביל למלא חור לצמד ולא משנה מי זה יהיה (פול ג'ורג', לו וויל, מונטרז הארל, ג'ון דיברתולומיאו, באמת לא משנה) והנה לכם קבוצה שכבר פוזלת לעבר גביע לארי אובריין.

סער

 • קוואי & PG – הם פשוט צמד המגנים\מתקיפים הכי טוב בליגה נכון להיום. גם ניהול משחק, גם שליטה בכדור (למרות שלא רכזים טבעיים), גם ורסטיליות בהתקפה. מדהימים.
 • לוקה & פורזינגיס – הצמד הכי צעיר ומבטיח שראינו. לוקה כבר נותן בראש מעונת הרוקי ולא צריך להרחיב על זה, קריסטאפאס בדרך לחזור במצב יחסית טוב וממש דומה יותר לנוביצקי בדרך המשחק שלו.
 • קרי & קליי – כל מילה נוספת מיותרת, הצמד הטוב ביותר לעשור השני בשנות האלפיים.
במילה אחת – צמד שהם קוצנזוס

כספי ביורוליג – בינגו או בנג'י

דרור – כספי השחקן הכי טוב והכי חשוב של מכבי כרגע. גם הכי חכם. הוא מקום 4 ביורוליג בדירוג יעילות, טיפל'ה לפני  ניקולה מירוטיץ'. משאיר לאחרים לכתוב את הסטטיסטיקות, מניח שגם עשו, אבל למעט קליעות מבחוץ, הוא מוביל את הקבוצה בכל קטגוריה. הוא מראה שהוא שחקן מאוד מאוד יעיל, ואם מישהו התבלבל או זלזל, הוא גם מראה בדיוק את הבדלי הרמות בין הליגה הטובה בעולם לליגה השניה הטובה בעולם.


יאיר – כספי בכלל פה בשביל הליגה הישראלית, לא? סתם, נו, נדמה לי שגם במכבי ת"א יודעים שעמרי כספי נחת במכבי ת"א בשביל למכור מנויים. כן, הוא שחקן יורוליג סביר עד טוב לפרקים (נגיד אם היריבה היא ולנסיה) אבל הוא בעיקר סמל ושחקן ישראלי כחול-לבן אורגינל (ולא אחד שהגיע מתעשיית האזרוח של שמעון) ברמה שלא הייתה במכבי ת"א הרבה שנים וזה לבדו שווה את ההחתמה. 

ביזנס זה ביזנס…

סער – אני ראיתי שני משחקים של כספי עד עכשיו, וממה שהתרשמתי עד כה, הכדור צריך להיות אצלו בהתקפה. הוא צריך לנהל את המשחק כשוולטרס לא עם הכדור (הוא מדהים לדעתי, במעט שראיתי) – כספי לא יכול להדרדר לרמה ישראלית של מקצוענות, לא משנה כמה זה מפתה. הוא יכול לשמור על הכדור ברמה הכי גבוהה שיש (ביורוליג) וגם לקבל החלטות מצוינות. לדעתי בינגו, עדיין עניין של הסתגלות חזרה לכדורסל האירופי.

אלון – עושה רושם שבינגו. כספי הוא אחד השחקנים היותר יציבים של מכבי ומצליח להיות מבוגר אחראי משני צידי המגרש. בינתיים הוא גם הרבה יותר אסרטיבי ממה שחשבתי שהוא יהיה. גם אם בהמשך הוא ייחלש, בנג'י זה בטוח לא.

מידן – בנג'י, סליחה על הפסימות אבל במשחק במדריד מכבי שיחקה נהדר בלעדיו. הוא נראה בסדר אבל הוא לא שיפר והוסיף אלמנטים במשחקו. האם כספי שווה את הכסף ? אני חושש שלא,בעיקר בגלל שהוא פציע ומסיים עונות גרוע ( מתי אתם זוכרים את כספי משחק לאחר חודש מרץ ?) הסגל של מכבי לא מאוזן ובכסף הגדול של כספי הייתי משקיע בסווינגמן(חסר) וברכז(חסר מאוד). הוא יתרום אבל אישית הייתי מעדיף לתת את הבמה לאבדיה.

יש מכבי – יש חברים

20 תגובות

 1. מעולה, כיף לקורא. חולק עלייך מידן בכל הנוגע לכספי..חושב שהוא נראה נהדר ומראה הרבה דברים שפשוט לא באו לידי ביטוי באן בי איי..מה שכן, הוא שכח לזרוק ולקלוע מחוץ לקשת השלוש..כנראה עדיין בטראומה מגולדן סטייט:)

 2. דיון מעניין
  הציטוט של ג'ורדן הוצא מהקשרו, אבל הי, גם אנשים שהוצאו מהקשרם קונים נעליים….
  ולמידן רק אומר מה שלמדתי מהזאטוט המקומי – "אקונה בטטה"
  🙂

  1. תשמע ….
   כשנסענו ברכב לאילת בשבוע שעבר הבת שלי בת ה 5 ביקשה שאשים לה ביוטיוב את האקונה מטאטה.
   הייתי קצת עייף והרבה עצבני וסיננתי – נמאס לי מהאקונה בתחת הזה …
   מאז הבן הקטן שלי (שנתיים וחצי) מסתובב בבית וצועק – האקונה בתחת ! האקונה בתחת !
   איך לומר בעדינות … האשה לא קיבלה את זה יפה בכלל
   ואני ? כשאני עם הילדים באוטו, מברך לשלום נהגים שחותכים אותי במקום לומר להם באמת את דעתי

   1. ובנושא דומה….
    בסוף שנות ה 90 אירח אותי במנהטן לשבוע חבר שהיה כוכב ההייטק המקומי בזמנו. מיותר לציין שקיבלתי ועימה משובחת ממה שיש לעיר להציע (חיוך מסמיק) אבל לא על זה באתי לספר.
    היינו חולים על ביוויס ובאטהד שהיו משודרים באם-טיוי באותו זמן.
    יום אחד כשאני יושב אתו במסעדה נחשבת בשדרה החמישית (נדמה לי) פצחתי בזעקת הקרב של שני המצויירים "דאייריה צ'ה צ'ה צ'ה" 3 פעמים
    האנגלית שלי לא הייתה מושלמת ולא הכרתי את משמעות המילה diarrhea. חשבתי שזו סתם זעקת שמחה.
    החבר צרח עלי "תשתוק !! תסתום !!" ורק כשראיתי את המבטים הבנתי שזה כנראה לא מתאים, למרות המצברוח טוב שהיה לי.
    כל שאר השבוע היה קסום
    זהו, פשוט הזכרת לי את זה. הרגשתי הזדהות עם בן השנתיים וחצי
    🙂

  1. תודה חברים.
   קר אמר מה שאמר מאותה סיבה שאמר שהתבוסה שהקבוצה שלו חטפה היא לא עניין חד פעמי.
   א' – כדי להחדיר קצת רעל בשחקנים שלו
   ב'- כי גם הוא מבין שהעונה הזו אבודה עם המערב החזק. ואחרי 5 שנים בטופ, צריכה להגיע נפילה.

   1. הוא אמר שלא ישתף את קליי לפני המשחק
    באופן אישי אני חושב שהוא יחזור רק אם יהיו במרחק ריאלי מהפלייאוף
    לחזור על מנת לרדוף זה סתם ישחוק אותו

 3. סימונס ואמביד. לוקה והחד קרן… שחור לבן סגנונות הפוכים. 10 שנים של יריבות. רק שיהיו לי בריאים.

  כספי בינגו הוא יוצא מהכלל וללא ספק הישראלי הכי טוב בעולם.. מסכים עם הכוכבית של מידן שצריך לראות אם הוא יהיה כשיר אחרי פברואר…

  1. במקרה של כספי הוא הישראלי הטוב בעולם
   זה כמו הסוס שניצח 10 מרוצים ברציפות
   שאלו את הבעלים מי היו המתחרים שלו ? התברר שהוא דהר לבד

   1. אני לא חושב שזה מדויק מדי. הבנאדם עבד קשה כדי להגיע ל-NBA ולהשאר שם. הייתה לו בעיה בניהול עומסים ופציעות, זה נכון. אבל עוד לא היה שחקן כמוהו. נקווה שדני הוא היורש (וגם תהיה לו קריירה משמעותית יותר).

    לדוגמה, ליאור אליהו (מפוצץ הפוטנציאל) היה יכול לעשות קריירה טובה משל כספי עם מוסר עבודה של מקצוען.

  2. אגב פורזינגיס הושבת בסיום המשחק מול ניו אורלינס, ולפי הפרצוף שלו וההיסטוריה של קרלייל עם שחקנים בעייתיים- לא הייתי בונה על זה שהצמד יחזיק הרבה זמן ביחד

  1. בהחלט שאלות ותשובות מעניינות . בעניין נצמדים אני לגמרי עם סער. רק שם את קליי וסטף לפני לוקה והפרינגלס

  2. קוואי ופול
   סטף וקארי
   לוקה ופורזינגיס
   לברון ודייויס צריכים להמציא שיטת משחק חדשה כדי שזה יעבוד
   משולם ולילארד הם טופ גמר מערב במקסימום
   אמביד וסימונס לא מסוגלים לחבר שלשה במשחק.
   כספי זו השקעה פיננסית נטו. וחבל..הקבוצה הזאת צועקת לרכז ומאמן יותר בכירים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הזדמנות להכיר

צור קשר

טוויטר

פייסבוק

טלגרם